Granit

Współczesna branża budowlana bardzo często sięga po naturalne materiały budowlane w postaci granitu i innych kamieni, zapotrzebowanie na granit, marmur, piaskowiec, porfir itd. jest bardzo duże dlatego też firmy specjalizujące się w obróbce i wydobyciu kamieni naturalnych przeżywają duży wzrost dochodów.

Granity są chyba najbardziej rozpowszechnionymi kamieniami stosowanymi w budownictwie, wykonuje się z nich płytki granitowe, które służą jako niejaka okładzina do budynków. Jako przykład mogę podać metro warszawskie, gdzie płytki granitowe zostały wykorzystane – niestety mają one swoich zwolenników i przeciwników. Granit wykorzystany to stworzenia owych płytek może być różnego typu, granity w zależności od tego z jakiego kamieniołomu pochodzą mają różne właściwości, kolor i strukturę. Popularnym rodzajem granitu stał się ostatnio chiński granit, który nie dość że nie odbiega jakościowo od polskich granitów to jest jeszcze o wiele tańszy.

Innym rodzajem kamienia jest marmur, które zdecydowanie można zaliczyć do materiałów ekskluzywnych – jego cena nie jest niska, jednak jeżeli zdecydujemy się na oryginalny marmur to nasze mieszkanie może zachwycić niejedno oko. Tańszym odpowiednikiem tego kamienia są aglomarmury, które wytwarza się w sposób nie naturalny, jest to połączenie odpadów z obróbki marmuru i specjalnej żywicy. Aglomarmury wyglądem ciężko odróżnić od naturalnego marmuru, ponadto są o wiele tańsze.

Piaskowiec i porfir to kamienie najczęściej stosowane w ogrodnictwie, gdzie wspaniale komponują się z otaczającą ją przyrodą. Dzięki ich właściwościom fizycznym wykorzystuje się je przy budowie obiektów wodnych typu fontanna. Piaskowce i porfiry są na tyle tanie, że praktycznie każdy może je zastosować u siebie w ogrodzie.

About author

Related Articles